סוגי טלסקופים

סוגי טלסקופים

סוגי טלסקופים למכירה

סוגי טלסקופים

כשמביטים בשעות הליל למעלה אל עבר השמים רואים אובייקטים רבים, כוכבים קטנים, בינוניים וגדולים וכמובן גם את הירח. במשך ההיסטוריה היו בני האנוש מקבלים החלטות גורליות לפי התבוננות בגרמי השמים. הן לגבי קביעת שעה ותאריך והן לגבי הבנת המרחב וקביעת כיווני נסיעה מעיר לעיר. היום הדבר משמש בעיקר לחובבים ולחוקרי אסטרונומיה או אסטרופיזיקה ודומיהם. מה גם שהמרחב האווירי של היום מושפע מאובייקטים נוספים המטשטשים חלק גדול מגרמי השמים המרהיבים. היום כשרואים נקודת אור קטנה באופק האווירי נדרשת התבוננות ממושכת כדי להבחין אם מדובר בכלי טייס או בכוכב. רבים המתחילים להתעניין במה שקורה מעלינו, בגרמי השמים, בכוכבים והמזלות, מתלבטים לגבי ציוד מתאים, איזה טלסקופ מומלץ, מה למתחילים ומה מתאים יותר למתקדמים, כמה כסף להשקיע ועוד.

נדרשת הבנה בסיסית ולימוד מקדים

בשוק קיימים מספר סוגי טלסקופים בהתאמה לפי קבוצות התעניינות שונות. טלסקופים לילדים ולחובבנים, טלסקופים למתחילים, טלסקופים מקצועיים וטלסקופים רובוטיים. מה שחשוב לפני שרוכשים טלסקופ הוא להגדיר מה אנו צריכים, כלומר להתחיל עם לימוד מקדים והבנה בסיסית של גרמי השמים ולדעת למה לצפות מהטלסקופ. אחרת, לאחר שתיים שלושה שימושים לא יעילים זה יהפוך לרהיט שאין לו הופכין.

לפניכם שלושה סוגים של טלסקופים נפוצים.

הסוג הראשון הוא טלסקופ שובר אור. טלסקופ שובר אור הוא הטלסקופ ששימש את גליליי גלילאו במחקריו (ולפי השערות שונות הוא המציא את סוג טלסקופ זה). העדשה של טלסקופ שובר אור ממוקמת בקדמת המכשיר, היא אוספת את האור ישירות לטלסקופ וכך מצליח הצופה לראות את האובייקטים הנצפים. טלסקופ שובר אור הוא בדרך כלל כבד יותר וארוך אך הוא נותן תמונה ברורה וחדה. אם אתם צופים מתחילים ורוצים להשתמש בטלסקופ שובר אור העדיפו אותו בקוטר של עד 10 ס”מ (כ-4 אינץ’). טלסקופ שובר אור נחשב לאמין, בעל ניגודיות גבוהה ואין צורך לאפסו. יתרונות טלסקופ מסוג זה הוא קלות השימוש בו, פועל כמעט ללא תקלות, העדשה סגורה היטב מחדירת אבק ולחות. הוא מתאים מאוד לצפייה בירח ובכוכבי הלכת. טלסקופים אלו הם יקרים יחסית, ונחשבים למסורבלים יחסית לטלסקופים האחרים. פחות מתאים לצפייה בערפיליות עמומות.

טלסקופ מחזיר אור

נקרא גם טלסקופ ניוטוני. הראשון שהשתמש בטלסקופ מסוג זה הוא אייזיק ניוטון. טלסקופ מחזיר אור בנוי ממראה בצורת פרבולה או ספרית. בטלסקופ מחזיר אור יש מראה קטנה בקדמת הטלסקופ המקבלת את האור מהמראה העיקרית הנמצאת בחלק האחורי של הטלסקופ ומשדרת אותו לעין הצופה. טלסקופ מסוג זה הוא זול יותר מטלסקופ שובר אור ומטלסקופים אחרים אך הוא חשוף יותר לאבק ולחות. זהו טלסקופ המתאים מאוד לחובבים מתחילים, הוא נותן פתרון זול ואיכות צפייה גבוהה יחסית. ניתן להבחין דרכו באובייקטים קטנים מאוד דוגמת גלקסיות וערפיליות רחוקות מאוד. מספק תמונות בהירות מאוד. טלסקופ מחזיר אור מצריך כיוון ואיפוס מפעם לפעם.

טלסקופ משולב

טלסקופ המשלב את תכונות מחזיר האור יחד עם תכונות טלסקופ שובר אור. נקרא גם טלסקופ קטאדיופטרי. מכיל מערכת אופטיקה עם עדשה בקדמת הטלסקופ, ומראה ספרית בחלק האחורי של הטלפסקופ, המראה משקפת את האור למראה משנית הממוקמת בקדמת הטלסקופ ומשם משודרת לעין הצופה. טלסקופ זה הוא בעל עיצוב מודרני ומחיר אטרקטיבי. הוא קיים בטווח קטרים בין 5 ל-16 אינץ’. מצוין לראייה איכותית של כוכבי הלכת. טלסקופ זה הוא נוח לשימוש ומתנייד בקלות, נזקק לאיפוס לעיתים רחוקות, אינו דורש תחזוקה רבה והעדשה אטומה מכניסת לחות ואבק. הוא מתאים גם לתצפיות באובייקטים עמומים. הוא בעל ניגודיות נמוכה יחסית, הוא כבד מעט ויקר יותר משני סוגי הטלסקופים האחרים. מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע לקבלת מידע מורחב ומפורט יותר.

סוגי טלסקופים

סוגי טלסקופים

תפריט